Kašmírová šála Maurice Prendergast - V lucemburských zahradách

Oboustranná kašmírová šála s obrazem Maurice Prendergasta - In Luxemburg gardens. Z druhé strany šály je Rozkvetlé pole s vlčími máky od Marcela Dyfa.

Rozměry šály: 180 x 70 cm

Materiál: 50 % kašmír, 50% viskóza. Díky této kombinaci je šála velice příjemná na dotek, neškrábe a nežmolkuje.

Údržba: doporučujeme šálu prát v ruce případně použít program na vlnu bez ždímání. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.

Dostupnost Skladem (4 ks)
Kód: 611
890 Kč
Kašmírová šála Maurice Prendergast - V lucemburských zahradách

Maurice Brazil Prendergast (1858-1924) byl americký postimpresionistický umělec pracující s olejem a akvarelem.

Maurice Brazil Prendergast byl americký umělec, který maloval olejem a akvarelem a vytvářel monotypy.

Narodil se v Newfoundland (britská kolonie v Severní Americe). Brzy se ale s rodinou přestěhoval do Bostonu. Živil se jako pouliční umělec, což se odráželo v bohaté barevnosti jeho raných děl.

V letech 1891-1895 studoval v Paříži na Akademii Colarossi. Zde se seznámil s kanadským malířem Jamesem Morricem, který ho přitáhl do společnosti avantgardních umělců. Studoval práce Vincenta van Gogha a Georgese Seurata. Jako první Američan obhajoval práci Paula Cézanna. V roce 1898 podnikl výlet do Benátek, aby zde experimentoval s ještě složitější kompozicí v jeho obrazech.

Prendergastova tvorba byla od počátku silně spojena s volnočasovými scénami na plážích a v parcích. Jeho raná tvorba byla převážně akvarelem nebo monotypem a v letech 1895-1902 vytvořil více než dvě stovky monotypů. V 90. letech 19. století experimentoval také s olejomalbou, ale tomuto médiu se věnoval až na počátku 20. století. Na počátku své kariéry si vypracoval a po celý život rozvíjel velmi osobitý styl s odvážně kontrastními, šperkovými barvami a zploštělými, vzorovými formami rytmicky uspořádanými na plátně. Formy byly radikálně zjednodušeny a prezentovány v plochých plochách jasných, nemodulovaných barev. Jeho obrazy byly výstižně popsány jako gobelínové nebo připomínající mozaiky. Vznikly tak obrazy jako Fantazie nebo Central Park. 

Byl členem skupiny “Osm“ což byla skupina umělců, která protestovala proti akademické zaujatosti. Věřili ve svobodu tvorby bez ocenění. Jeho umění bylo ve své době nepochopeno, byť bylo nadčasové. Metropolitan Museum of Art dokonce odmítlo uspořádat Prendergastovu pamětní retrospektivu po jeho smrti v roce 1924.

 

Obraz V Lucemburských zahradách vznikl mezi lety 1907 a 1909, je namalován olejem na dřevěném panelu. V současnosti je součástí sbírky Phillips Collection ve Washingtonu, kam ho ještě za svého života věnoval sám autor. Představuje styl post-impresionismus.

 

Marcel Dyf (1899-1985)

Byl francouzský impresionistický malíř. Začal pracovat jako inženýr, ale brzy se rozhodl stát se malířem. V roce 1922 se přestěhoval do Arles, kde se vyučil malířem a založil si ateliér. Maloval fresky v radnicích v Saint-Martin-de-Crau a Saintes-Maries-de-la-Mer. Dále namaloval fresky v Museon Arlaten a v jídelně Collège Ampère, které se nacházejí v Arles. Navrhl také okna v kostele Église Saint-Louis v Marseille. Jeho díla byla vystavována a prodávána v Petridesově galerii, na Salon d'Automne, Salon des Tuileries a Salon des Artistes Français v Paříži a v galeriích v Cannes, Nice, Marseille a Štrasburku, v zámoří byla vystavena v galerii Frost & Reed v Londýně.

Maková pole - nedatováno

Bližší popis není znám.