Kašmírová šála Vincent Van Gogh - Terasa kavárny v noci
Oboustranná kašmírová šála s obrazem Vincenta van Gogha - Terasa kavárny v noci. Z druhé strany šály je obraz Vincenta van Gogha - Morušovník.
Tip: K šále je možné koupit i extra jemné rukavice s obrázkem hvězdné noci nebo terasy kavárny u silnice. Rukavice prodáváme i samostatně.
Rozměry šály: 180 x 70 cm
Materiál: 50 % kašmír, 50% viskóza. Díky této kombinaci je šála velice příjemná na dotek, neškrábe a nežmolkuje.
Údržba: doporučujeme šálu prát v ruce případně použít program na vlnu bez ždímání. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.
Vincent Willem van Gogh (1853-1890). Nizozemský malíř patřící k postimpresionismu. Jeho dílo čítá přes 900 maleb a 1100 studií a kreseb patří k tomu nejznámějšímu, co ve světě umění vzniklo. Přesto za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí. Svým stylem zapadá van Gogh nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, zčásti pak i mezi ranou abstrakci. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20. století. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus.
Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionu dolarů.
Terasa kavárny v noci
Jedná se o olejomalbu z roku 1888. Je také známá jako The Cafe Terrace na Place du Forum, a když byla poprvé vystavena v roce 1891, nesla název Coffeehouse, ve večerních hodinách. Obraz má takřka “tunelovou” kompozici, končící tmou. Gogha vždy zajímalo zachycení nočních scén na obrazech a zde poprvé namaloval hvězdnou oblohu, kterou pak použil na dalších obrazech (např. Hvězdná noc nad Rhônou). Umělé světlo je vyjádřeno žlutou barvou, přirozené (hvězdy) světlou bílou. Teplé žlutá barva je použita pro samotnou kavárnu a ostře vyděluje prostor kavárny od chladného okolí a noci, ve které se ztrácí ulička du Palais. Na radu Pissara se vyhýbal použití černé barvy (například stíny jsou fialové). Dotyčná kavárna dodnes stojí, má fasádu přesně v barvách, jaké použil Gogh a je oblíbeným cílem návstěvníků.
Obraz je vystaven v Kroller-Muller Museum in Otterlo, Nizozemí.
Morušovník
Jde o olejomalbu z roku 1889. Obraz vznikl na sklonku Goghova života. Na začátku října 1889 poslal svému bratrovi několik obrazových studií s popisy, jak se cítí šťastně při práci na obrazu této moruši. Nakonec se stává obraz moruše jedním z jeho nejoblíbenějších obrazů. Strom samotný roste na skalnatém svahu. Spodní část je malována rychlými a krátkými tahy štětcem. Světlá barva vytváří kontrast s tmavě zelenou a hnědou kůrou stromu. Spirálově nakreslené listy jsou zbarveny do žluta a oranžova což poukazuje na podzim. Obraz je skvělým příkladem Goghovy práce, jeho smyslu a citu pro barvy i moderní pojetí obrazu.
Obraz je uložen v Norton Simon Collection, Pasadena, CA, USA.