Kašmírová šála Gustav Klimt - Adele

Oboustranná kašmírová šála s obrazem Gustava Klimta - Zlatá Adele. Z druhé strany šály je obraz od Gustava Klimta - Rytíř.

Tip: K šále je možné koupit i extra jemné rukavice s obrázkem Adele (foto č.5). Rukavice prodáváme i samostatně.

 

Rozměry šály: 180 x 70 cm

Materiál: 50 % kašmír, 50% viskóza. Díky této kombinaci je šála velice příjemná na dotek, neškrábe a nežmolkuje.

Údržba: doporučujeme šálu prát v ruce případně použít program na vlnu bez ždímání. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Kód: 363
890 Kč
Kašmírová šála Gustav Klimt - Adele

Gustav Klimt (1862-1918) byl rakouský malíř žijící převážně ve Vídni. Výrazné kreslířské nadání projevoval již jako malý a ve čtrnácti letech úspěšně absolvoval přijímací zkoušku na Kunstgewerbeschule, vídeňskou uměleckoprůmyslovou školu. Zároveň studoval malířství v ateliéru Ferdinanda Laufbergera a po jeho smrti pokračoval u profesora Bergera. Pro liberecké divadlo vytvořil dodnes sloužící malovanou oponu. Měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Patří mu klíčové postavení v rakouských dějinách umění.

Klimtovo dílo je kombinací symbolismu a byzantských rysů, které vytvářejí podtón jeho secesnímu stylu. Klimtovy obrazy mají zvláštní, až úzkostnou atmosféru, často zobrazují freudovskou myšlenku o erotice přítomné v každém lidském pohybu a konání. Maluje dvourozměrně, intenzivními barvami a přitom velice jemně a s vytříbenou důstojností.

 

Obraz Zlatá Adele také označovaná jako Adele Bloch-Bauer I, Dáma ve zlatém či rakouská Mona Lisa

Olejomalba doplněná zlatem a stříbrem vznikla během umělcova zlatého období a představuje reprezentativní dílo vídeňské secese. Ferdinand Bloch-Bauer (česko-rakouský bankéř a cukrovarník židovského původu z Prazy) si objednal v polovině roku 1903 u Klimta portrét manželky Adely Blochové-Bauerové (1881–1925). První přípravné skici vznikly v daném a následujícím roce.

Zajímavost: Obraz Portrét Adele Bloch-Bauer (také zvaný Zlatá Adéla) zakoupil v roce 2006 Ronald Lauder za 135 milionů amerických dolarů (asi tři miliardy Kč), čímž se stal nejdražším zobchodovaným obrazem. Později v roce 2006 byl tento rekord překonán díly Willema de Kooniga a Jacksona Pollocka, i tak tento portrét zůstává na třetí příčce.

Obraz je vystaven v Nové galerii v New Yorku, USA.

 

Rytíř

Klimt namaloval obraz Stoclet Frieze 9 - Rytíř pravděpodobně v letech 1910-1911. Obraz urozeného rytíře ze slavného díla Gustava Klimta pravděpodobně symbolizuje odvahu, statečnost a čest jež jsou základními ctnostmi, kterých by si měl vážit každý válečník ve zlaté zbroji. Obraz rytíře ve zlaté zbroji nám tak má připomínat, abychom neopouštěli své ušlechtilé myšlenky, inspirovali ostatní a šli každý den všem dobrým příkladem.

Obraz je uložen v Austrian Museum of Applied Arts, Vídenň, Rakousko.