Kašmírová šála Vincent Van Gogh - Hvězdná noc

Oboustranná kašmírová šála s obrazem Vincenta van Gogha - Hvězdná noc. Z druhé strany šály je obraz Vincenta van Gogha - Topoly u silnice

Tip: K šále je možné koupit i extra jemné rukavice s obrázkem hvězdné noci. Rukavice prodáváme i samostatně.

 

Rozměry šály: 180 x 70 cm

Materiál: 50 % kašmír, 50% viskóza. Díky této kombinaci je šála velice příjemná na dotek, neškrábe a nežmolkuje.

Údržba: doporučujeme šálu prát v ruce případně použít program na vlnu bez ždímání. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.

Dostupnost Skladem (>5 ks)
Kód: 452
890 Kč
Kašmírová šála Vincent Van Gogh - Hvězdná noc

Vincent Willem van Gogh (1853-1890). Nizozemský malíř patřící k postimpresionismu. Jeho dílo čítá přes 900 maleb a 1100 studií a kreseb patří k tomu nejznámějšímu, co ve světě umění vzniklo. Přesto za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí. Svým stylem zapadá van Gogh nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, zčásti pak i mezi ranou abstrakci. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20. století. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus.

Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionu dolarů.

 

Obraz Hvězdná noc je jedním z nejslavnějších, ikonických obrazů noční oblohy. Olejomalbu namaloval v posledním roce svého života, v červnu 1889. Kompozice zachycuje pohled z pokojového okna sanatoria v jihofrancouzském městě Saint-Rémy-de-Provence. Přestože obraz zobrazuje noční výjev, umělec jej vytvořil po paměti během dne.

Patří mezi jeho slavné noční malby. Obraz přímo evokuje tajemství noci, hvězd, měsíce - věcí, na které se díváme každý den a neshledáváme na nich nic zvláštního. Hvězdy jsou neskutečně blízko a podobné slunci. Cypřiš je jako plamen směřující k nebi a kontrastuje daleko menší kostelní věž. Obloha je namalována dynamicky a téměř pulzuje (pomocí stylizovaných mraků). Celek je však harmonický a uklidňující.

Obraz Hvězdná noc visí v Muzeu moderního umění v New Yorku, USA.

 

Topoly u silnice poblíž Saint-Rémy

Obraz namaloval v roce 1889, když pobýval v léčebném zařízení umístěném v klášteře Saint-Paul-de-Mausole, asi 3 km od centra Saint Rémy. Představuje expresivní krajinu s živými a dynamickými tahy štětcem. Zobrazuje dva vysoké stromy, které hoří jasnými plameny oranžové a žluté barvy na pozadí bouřlivé oblohy s temnými, vířícími mraky. Zemina pod stromy je zobrazena v odstínech okrové a hnědé, což vyvolává dojem sucha a horoucí krajiny. Na obzoru je možné vidět pahorky nebo hory, což dodává obraze hloubku. Styl malby je typický pro post-impresionistický přístup s důrazem na silné barvy a cit pro okamžité emoce.

Obraz je umístěn v Clevelandském Museu umění, OH, USA.