Kašmírová šála Gustav Klimt - Polibek/Tři věky ženy

Oboustranná kašmírová šála s obrazem Gustava Klimta - Polibek v modré variantě. Z druhé strany šály je obraz od Gustava Klimta - Tři věky ženy.

 

Rozměry šály: 180 x 70 cm

Materiál: 50 % kašmír, 50% viskóza. Díky této kombinaci je šála velice příjemná na dotek, neškrábe a nežmolkuje.

Údržba: doporučujeme šálu prát v ruce případně použít program na vlnu bez ždímání. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 757
890 Kč –22 % 690 Kč
Kašmírová šála Gustav Klimt - Polibek/Tři věky ženy
Kašmírová šála Gustav Klimt - Polibek/Tři věky ženy
890 Kč –22 %

Gustav Klimt (1862-1918) byl rakouský malíř žijící převážně ve Vídni. Výrazné kreslířské nadání projevoval již jako malý a ve čtrnácti letech úspěšně absolvoval přijímací zkoušku na Kunstgewerbeschule, vídeňskou uměleckoprůmyslovou školu. Zároveň studoval malířství v ateliéru Ferdinanda Laufbergera a po jeho smrti pokračoval u profesora Bergera. Pro liberecké divadlo vytvořil dodnes sloužící malovanou oponu. Měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Patří mu klíčové postavení v rakouských dějinách umění.

Klimtovo dílo je kombinací symbolismu a byzantských rysů, které vytvářejí podtón jeho secesnímu stylu. Klimtovy obrazy mají zvláštní, až úzkostnou atmosféru, často zobrazují freudovskou myšlenku o erotice přítomné v každém lidském pohybu a konání. Maluje dvourozměrně, intenzivními barvami a přitom velice jemně a s vytříbenou důstojností.

Polibek je patrně jeho nejznámější obraz, vrcholné dílo jeho tzv. zlatého období. Klimt jej namaloval mezi lety 1907 a 1908. Krátce před tím namaloval tři stropní malby na vídeňské univerzitě, které kvůli erotickému námětu vyvolaly skandál, zato Polibek přijala veřejnost i kritika s nadšením. Jako většina Klimtových děl i Polibek stojí na rozhraní symbolismu a secese. Zlatou barvu Klimt objevil při návštěvě italské Raveny, kde ho fascinovaly byzantské mozaiky v bazilice San Vitale a v dalších kostelech ze 6.–7. století. Také ho mohly inspirovat středověké deskové obrazy a knižní iluminace se zlatým pozadím. Spirálovité vzory na šatech ženy na obraze mají snad evokovat pravěké umění.

Obraz visí v galerii Belvedere ve Vídni, Rakousko.

 

Tři věky ženy (1905)

Častým Klimtovým tématem malby byla žena. V tomto případě rovnou tři ženy, které znázorňují tři různé fáze života. Na levé straně obrazu si můžeme povšimnout staré ženy. Nejde jí vidět do obličeje přes hnědé, husté, vlnící se vlasy, které si jednou rukou přidržuje. Její vrásčitá postava se celá hrbí nad druhou ženu, která má mladistvou tvář, začervenalé tváře. Na ně dopadají její zlaté, vlnité vlasy, v nichž se nachází drobné kvítí. Její obličej se sklání k malé dívence, kterou pevně drží v náručí. Je to nejmladší dívka z celého obrazu. Pevně se tiskne na mladou ženu, jakoby se chtěla celá skrýt do jejího těla.

Obraz je umístěn v Galleria Nazionale d Arte Moderna, v Římě v Itálii.