Hedvábný šátek Vincent van Gogh - Hvězdná noc/Pšeničné pole s vránami

Oboustranný hedvábný šátek s obrazem od Vincenta van Gogha - Hvězdná noc. Z druhé strany šátku je Pšeničné pole s vránami od stejného autora. Barevně i stylem k sobě obě strany perfektně ladí, navíc je jedná o dva velmi slavné van Goghovy obrazy.


Materiál: 100% hedvábí

Rozměry: 70 x 70 cm

Údržba: doporučujeme šálu prát pouze v ruce. Šálu pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a šála se neničila.

Dostupnost Skladem (1 ks)
Kód: 777
490 Kč
Hedvábný šátek Vincent van Gogh - Hvězdná noc/Pšeničné pole s vránami
Hedvábný šátek Vincent van Gogh - Hvězdná noc/Pšeničné pole s vránami
Novinka

Vincent Willem van Gogh (1853-1890). Nizozemský malíř patřící k postimpresionismu. Jeho dílo čítá přes 900 maleb a 1100 studií a kreseb patří k tomu nejznámějšímu, co ve světě umění vzniklo. Přesto za svého života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí. Svým stylem zapadá van Gogh nejvýrazněji mezi fauvisty, expresionisty, zčásti pak i mezi ranou abstrakci. Novátorským pojetím reality změnil náhled na tradiční impresionistickou malbu a z uměleckého hlediska významně ovlivnil především první polovinu 20. století. Vůlí vyjádřit vlastní pocity se stal mimoděk jedním ze zakladatelů právě nastupující umělecké větve zvané expresionismus.

Některé z Goghových maleb zaujímají vysokou pozici v seznamu nejdražších maleb na světě. 30. března 1987 byl prodán Goghův obraz Kosatce za tehdy rekordních 53,9 milionu dolarů a 15. května 1990 zlomil jeho Portrét doktora Gacheta další rekord, když se ho podařilo prodat za 82,5 milionu dolarů.

 

Obraz Hvězdná noc je jedním z nejslavnějších, ikonických obrazů noční oblohy. Olejomalbu namaloval v posledním roce svého života, v červnu 1889. Kompozice zachycuje pohled z pokojového okna sanatoria v jihofrancouzském městě Saint-Rémy-de-Provence. Přestože obraz zobrazuje noční výjev, umělec jej vytvořil po paměti během dne.

Patří mezi jeho slavné noční malby. Obraz přímo evokuje tajemství noci, hvězd, měsíce - věcí, na které se díváme každý den a neshledáváme na nich nic zvláštního. Hvězdy jsou neskutečně blízko a podobné slunci. Cypřiš je jako plamen směřující k nebi a kontrastuje daleko menší kostelní věž. Obloha je namalována dynamicky a téměř pulzuje (pomocí stylizovaných mraků). Celek je však harmonický a uklidňující.

Obraz Hvězdná noc visí v Muzeu moderního umění v New Yorku, USA.

 

Pole s havrany (1890)

Tento obraz je často považován za dílo vzniklé před jeho smrtí, pravděpodobně tomu však tak není. Malba ovšem každopádně vyjadřuje stav umělcovy duše (rozpolcená cesta, zamračená obloha před bouří a vrány, které možná představují smrt), tehdy těžce zkoušené depresemi. Krátce na to se Gogh v podobném poli postřelil a dva dny poté zemřel v náručí svého bratra Thea.