Hedvábný šátek Gustav Klimt - Ria Munk

Oboustranný hedvábný šátek s obrazem Ria Munk od Gustava Klimta. Z druhé strany šátku je obraz abstraktní oblohy.


Rozměry: 70 x 70 cm

Materiál: umělé hedvábí

Údržba: doporučujeme šátek prát pouze v ruce. Šátek pak pověsit a nechat uschnout, aby nedošlo ke zmačkání a neničil se.

Dostupnost Skladem (2 ks)
Kód: 771
490 Kč
Hedvábný šátek Gustav Klimt - Ria Munk

Gustav Klimt (1862-1918) byl rakouský malíř žijící převážně ve Vídni. Výrazné kreslířské nadání projevoval již jako malý a ve čtrnácti letech úspěšně absolvoval přijímací zkoušku na Kunstgewerbeschule, vídeňskou uměleckoprůmyslovou školu. Zároveň studoval malířství v ateliéru Ferdinanda Laufbergera a po jeho smrti pokračoval u profesora Bergera. Pro liberecké divadlo vytvořil dodnes sloužící malovanou oponu. Měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Patří mu klíčové postavení v rakouských dějinách umění.

Klimtovo dílo je kombinací symbolismu a byzantských rysů, které vytvářejí podtón jeho secesnímu stylu. Klimtovy obrazy mají zvláštní, až úzkostnou atmosféru, často zobrazují freudovskou myšlenku o erotice přítomné v každém lidském pohybu a konání. Maluje dvourozměrně, intenzivními barvami a přitom velice jemně a s vytříbenou důstojností.

 

Ria Munk

Olejomalba a uhel z roku 1918. Portrét od významného rakouského malíře Gustava Klimta pochází ze série tří portrétů, zhotovených na zakázku rodiny Munkových. Vidíme na něm zesnulou dceru Riu, která z nešťastné lásky spáchala sebevraždu v prosinci 1911 střelou do hrudníku. Její matka Aranka Munk pověřila Klimta, aby Riu namaloval na smrtelné posteli. Klimt začal na obrazu pracovat až v roce 1917. Za dívkou je, pro malíře tak typické, dekorativní pozadí. Patrná je i inspirace ve východním umění a ikonografii. Po umělcově smrti v roce 1918 přešel obraz do vlastnictví Aranky Munkové, která si jen vystavila ve své vile až do roku roku 1941, kdy byl zabaven nacisty. Obrazu se zmocnil sběratel a obchodník William Gurlitta a až v roce 2009 byl v restituci vrácen dědicům Aranky Munkové. Obraz byl prodán za 25 mil. dolarů.
Obraz je v soukromé sbírce.